Traumateraapia EMDR
Terapeut: Marika Kivik, Heli Künnapuu
Traumateraapia, EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) kui psühhoterapeutiline meetod on praegusel hetkel enim uuritud ning kontrollitud meetod nii varasemate kui praeguse elusituatsioonidega seotud traumade raviks.
Traumade all peetakse silmas nii õnnetusi, tõsiseid kaotuseid, väärkohtlemisi, loodusõnnetusi, aga ka meie enda subjektiivseid hinnanguid mingile meiega seotud sündmusele, mis teiste inimeste arvates ei pruugigi olla midagi „erilist“. Mõnel puhul on inimene vägagi teadlik temaga toimunud häirivast sündmusest, teinekord võib traumat aimata vaid selle järgi, et inimene märkab end reageerivat mingites situatsioonides „üle“. Seejuures võib inimene ise omaette imestada, et „miks ma nii tundlikult reageerin, asi pole ju üldse tähtis…?“
Tavaliselt toimub traumaatiliste kogemuste töötlus loomulikult. Samas, kui inimene on kogenud koduvalt traumasid või nendest põhjustatud stressi, võib loomuliku paranemise protsess olla häiritud ning algne traumaatiline kogemus võib jääda ajus töötlemata. Töötlemata mälestused võivad salvestuda ajus „toorena“ ning sellisena võivad need jätkuvalt esile kerkida, kui inimene kogeb sündmusi, mis on mingil moel sarnased algselt kogetuga.
Meetodi abil on võimalik kognitiivselt uuesti struktureerida ja märgatavalt vähendada neid traumajärgseid sümptomeid, näit. emotsionaalset stressi, sundmõtteid, mälestuspilte ja õudusunenägusid. Samuti kasutatakse EMDR-i paanika, ärevuse, komplitseeritud leina, dissotsiatiivste häirete, häirivate mälestuste, foobiate, valuhäirete, söömishäirete, esinemishirmu, traumaatilise stressi, sõltuvuste, seksuaalse ja/või füüsilise väärkohtlemise korral.
EMDR on standardiseeritud ravimeetod, kasutatakse integreerituna kliendi teraapiasse/raviplaani. Ravi pikkus oleneb trauma keerukusest ja raskusest, tavaliselt kiiremini leevenduvad ühekordsed, konkreetsed traumad ning suhetega seotud traumad vajavad pikemat tööd. Meetod sobib nii täiskasvanutele kui lastele.
Lisaks võib tutvuda